Ceny mebli laboratoryjnych w Polsce a działania ochronne rządu Stanów Zjednoczonych.

W obliczu ruchów prezydenta Trumpa mających na celu narzucenie taryf partnerom handlowym wśród przedsiębiorców pojawia się obawa wzrostu kosztów operacyjnych. Sprawdzimy, jaka część powszechnie stosowanych materiałów w branży mebli laboratoryjnych pochodzi z USA. Może to mieć znaczenie przy zapowiedzianych 25% cła na towary eksportowane z UE do USA. Jednak bezpośrednio nie wpłynie to na koszt importu ze stanów do Polski. Kluczowe będą tu działania odwetowe Unii. Jaki wpływ na ceny będą mieć handlowe wymiany ciosów między starym kontynentem a wciąż największą gospodarką świata?
Jakie istotne surowce są dostarczane do Europy przez Atlantyk?
Obecnie średnie cła w wymianie handlowej na linii UE – USA wynoszą od ok. 0,9% do 1,5%. Kilkunastokrotny wzrost mógłby „wywrócić stolik”. Przykładowo, w Polsce wiele blatów do mebli laboratoryjnych dostarcza firma Durcon Incorporated należąca do amerykańskiej grupy Wilsonart. Oferują gotowy produkt, jakim są blaty z żywic czy konglomeratu. Przy czym głównymi dostawcami surowców dla firmy Durcon są mniejsze firmy Europejskie. Polski przedstawiciel, jakim jest DURCON Company of Poland Sp. z o.o. mógłby zostać zmuszony do zwiększenia cen w przypadku nałożenia wyższych ceł w ramach odwetu UE na USA. W praktyce przełoży się to na poszukiwanie innych dostawców przez producentów mebli laboratoryjnych, przede wszystkim w Unii Europejskiej. Ewentualny wzrost
cen takich towarów byłby raczej krótkotrwały. Przykładowo, stal potrzebna w konstrukcjach dygestoriów i stołów laboratoryjnych produkowana jest w większych ilościach w UE (9,6 milionów ton) niż w USA (6,7 milionów ton) – dane na grudzień 2024. Jak rozkłada się produkcja innych potrzebnych do laboratorium surowców?
W Polskiej branży mebli laboratoryjnych większość towarów powstaje z udziałem kapitału Europejskiego. Z wyjątkiem kilku dostawców materiałów wzrost cen nie stanowi zagrożenia. Reprezentatywnym przykładem jest nasza firma, która od lat stawia na produkty z Polski i Europy. Kluczowa dla laboratoriów ceramika produkowana jest głównie w Niemczech czy Włoszech. Posiadamy zlewy zarówno polskiej jak i zagranicznej produkcji. Armaturę laboratoryjną sprowadzamy z południa Europy. Elektronika, którą wykorzystujemy w naszych dygestoriach montowana jest w Polsce. Stosowane szkło pochodzi z obróbki w lokalnej firmie, a producentem tafli są huty szkła działające w Polsce w rękach Europejskich producentów.
Podsumowując, branża mebli laboratoryjnych jest strategicznie zabezpieczona przed protekcjonistyczną polityką obecnej amerykańskiej administracji. Dominująca większość materiałów wytwarzana jest na starym kontynencie. Wpływ na taki stan rzeczy mają także rozbieżne normy laboratoryjne dla różnych kontynentów, o czym mogą się Państwo dowiedzieć więcej z naszych pozostałych artykułów. Co więcej, zdajemy sobie sprawę jak ważne dla gospodarki, innowacji czy zdrowia obywateli jest niezakłócone funkcjonowanie laboratoriów. Z tego powodu kładziemy priorytet na towary rodzimego pochodzenia. W końcu gdy przyszłość globalnego handlu jest niepewna, musimy dążyć do samowystarczalności. Nasi klienci mogą spać spokojnie, ponieważ nie przewidujemy drastycznych wzrostów cen.