Polflex – łączymy nowoczesność z tradycją

Od 25 lat zapewniamy stabilnie wysoką jakość i satysfakcję naszych klientów

Polflex – łączymy nowoczesność z tradycją

Od 25 lat zapewniamy stabilnie wysoką jakość i satysfakcję naszych klientów

2023.07.07

POLIMERY Police - Inwestycja przeplatana chemią i humorem

Wielkie perspektywy. To najbardziej trafne określenie na jedną z największych inwestycji branży chemicznej ostatnich lat. Dzięki masywnej skali produkcji oraz innowacyjnej technologii, Polska ma szansę zostać Europejskim liderem w produkcji tworzyw sztucznych. Szacuje się, że nowa instalacja będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu pod marką Gryfilen®. Zalety strategiczne inwestycji w Policach są wielopłaszczyznowe. Krajowe moce wytwórcze w sektorze tworzyw znacząco wzrosły, co wpłynie na redukcję deficytu handlowego Polski na tym obszarze. Dodatkowo, miasto stało się bogatsze o nowy terminal gazowy, który umożliwia import propanu, jak również etylenu drogą morską. Zastanawialiście się już ile to kosztuje? Budżet projektu wynosi 1,8 mld USD, a jego rozmiar 51 ha – tyle ile 71 boisk do piłki nożnej. Inwestorem jest Grupa Azoty, natomiast generalnym wykonawcą Hyundai Engineering Co., Ltd. Zatrudnienie Koreańskiej firmy ma swój oryginalny charakter, a na miejscu budowy spotkamy robotników z wielu zakątków świata. Rozpoczęta w 2015 budowa ma umożliwić komercyjną eksploatację w drugiej połowie 2023 roku. PAP Biznes podaje, iż postęp prac na 30 kwietnia wynosił 99,41%. Niewykluczone, że ukończenie pozostałych 0,59% jeszcze trochę potrwa…


     To do czego będą służyć produkowane w Polimerach materiały? Wykorzysta się je głównie przy produkcji kabli, opakowań do produktów spożywczych, sprzętów medycznych oraz części samochodowych. Możliwe, że niektórzy polscy przedsiębiorcy odetchną z ulgą, jeśli zakup polimerów na rodzimym rynku okaże się tańszy. Zastosowanie najnowszych rozwiązań pozwoli na obniżenie zużycia surowców i energii. Propylen otrzymamy dzięki metodzie odwodornienia propanu (PDH) znanej jako Oleflex UOP. Z kolei produkcja polipropylenu oparta będzie na technologii Unipol GRACE. Docelowo portfolio obejmować ma ponad 30 rodzajów produktów. Kolejną zaletą jest przystępność recyklingu polipropylenu, dzięki czemu występuje mniej negatywny efekt dla środowiska.


     Jak imponująco by powyższe nie brzmiało, jest to efekt pracy umysłowej i fizycznej kilku tysięcy osób z Korei, Polski, Filipin, Indii, Ukrainy, Gruzji oraz innych narodów świata. Mieliśmy przyjemność poznać tamtejszą społeczność i kulturę robotniczą od kulis, dlatego pragniemy o tym Państwu opowiedzieć. Nasze przedsiębiorstwo POLFLEX Sp. z o.o. zostało wytypowane przez Koreańskiego podwykonawcę do wyposażenia pomieszczeń laboratoriów w meble oraz dygestoria. Od początku było to wyzwanie niezwykłe. Nietypowe zasady współpracy wynikały chociażby z przyczyn geograficznych – na wysłane w ciągu dnia maile mogliśmy oczekiwać odpowiedzi około 3-4 nad ranem. Z czasem zdaliśmy sobie sprawę, że największą trudność stanowią bariery językowe. Sytuacja wymagała, abyśmy nauczyli się rozmawiać w języku techniczno – rysunkowym. Długie godziny poświęcono, aby treść dokumentów po stronie Koreańskiej oraz Polskiej pokrywała się. Na dalszym etapie, podczas montażu sprawa była nieco prostsza. Oficjalnie obowiązywał język angielski. Jednak mimo obecności tłumacza, skuteczniejsza okazała się możliwość dogadania na migi lub zademonstrowania myśli fizycznie. Przydzielano nam do pomocy przedstawicieli wielu narodów, a każdy miał coś innego do zaoferowania. Dwóch rwących się do pracy Gruzinów od przemęczenia ratował papieros co kwadrans. Od kolegi z Ukrainy również mogliśmy spodziewać się pełnego zaangażowania w powierzane obowiązki. Obecnych na miejscu Hindusów tak ciekawiły nasze rozwiązania, że często nie mogli przestać nagrywać montażystów. Podobne zainteresowanie wykazali wiecznie pogodni Filipińczycy. My również dowiedzieliśmy się więcej o świecie. Pracujący po 10-12 godzin Koreańczycy jak jeden mąż zapadali w sen na fotelach przy biurku gdy przychodził czas godzinnej przerwy. Dodajmy, że wspomniany wymiar pracy stanowił w Policach standard i to pomimo, że pochodzenie robotnika decydowało o jego zarobkach. Podsumowując, multikulturowy klimat na budowie dostarczył nam wielu wrażeń, komplikacji, ale również cenne lekcje współpracy. A na tym nasz udział się nie kończy. Laboratorium z wyposażeniem firmy POLFLEX będzie przez lata odgrywać istotną rolę w łańcuchu produkcyjnym setek tysięcy ton (poli)propylenu rocznie.

Autor:Maksymilian LenzŹródło:POLFLEX oraz materiały prasowe Grupa Azoty S.A.Dodał:POLFLEX Sp. z o.o.

Skontaktuj się z nami

Zapewniamy profesjonane doradztwo w zakresie świadczonych usług. Jesteśmy otwarci na wszelkego rodzaju pytania.

Email

polflex@polflex.pl

Telefon

+48 56 654 45 25

Biuro

ul. Św. Józefa 44a,
87-100 Toruń

NIP:956 23 22 570 REGON:366 37 99 41

Skontaktuj się z nami

Logo

Polflex to wielopokoleniowa firma rodzinna. Zajmujemy się projektowaniem i produkcją dygestorium, wyposażenia oraz mebli laboratoryjnych.