Laboratoria a ich wyposażenie – Norma ISO 17025 jako kluczowy standard jakości

Laboratoria - normy, certyfikaty, wzorce i standardy

W branży laboratoryjnej owych nie brakuje i jak słusznie może się wydawać – ciężko się w tym połapać. Cel ich istnienia jest jednak odwrotny, ponieważ np. normy ISO służą standaryzowaniu systemów zarządzania, badań czy wyposażenia dla laboratoriów na całym świecie. W efekcie międzynarodowa współpraca naukowa staje się prostsza. Pomimo, że większość przedsiębiorstw zmuszona jest przejść kosztowny i szczegółowy proces certyfikacji to w dłuższej perspektywie ułatwia to ekspansję gospodarczą. Przypomnijmy, że historia pełna jest wielości standardów. W przypadku miar, ich mnogość była oszałamiająca. W każdym kraju panowały nieco inne, dodatkowo rozróżnione na regiony, miasta. Naturalnie, dla różnych rodzajów towaru występowało rozwarstwienie sposobów określenia ich gabarytów.

ISO 17025 - Historia

Idea wprowadzenia jednolitego systemu pojawiła się w Europie po Rewolucji Francuskiej, a dopiero w 1875 roku przedstawiciele państw Starego i Nowego Kontynentu podpisali w Paryżu konwencję metryczną. Zdarzenie to zapoczątkowało długi okres standaryzacji, dzięki któremu powstała m.in. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO – International Organization for Standardization). Dla tego artykułu centralną będzie norma ISO 17025.

Opiera się ona na innej normie, stanowiącą system zarządzania jakością ISO 9001. W ramach sprostowania, ISO 17025 stanowi jedynie o systemie zarządzania dla laboratoriów badawczych. Dlatego jeśli laboratorium działa zgodnie ze standardem ISO 17025, prawdopodobnie wykonuje badania i wzorcowanie zgodnie z ISO 9001. Problem polega na tym, że warunki przedstawione dla obu nie są spójne mimo prawnej niezależności od siebie.

Jak imponująco by powyższe nie brzmiało, jest to efekt pracy umysłowej i fizycznej kilku tysięcy osób z Korei, Polski, Filipin, Indii, Ukrainy, Gruzji oraz innych narodów świata. Mieliśmy przyjemność poznać tamtejszą społeczność i kulturę robotniczą od kulis, dlatego pragniemy o tym Państwu opowiedzieć. Nasze przedsiębiorstwo POLFLEX Sp. z o.o. zostało wytypowane przez Koreańskiego podwykonawcę do wyposażenia pomieszczeń laboratoriów w meble oraz dygestoria. Od początku było to wyzwanie niezwykłe. Nietypowe zasady współpracy wynikały chociażby z przyczyn geograficznych – na wysłane w ciągu dnia maile mogliśmy oczekiwać odpowiedzi około 3-4 nad ranem. Z czasem zdaliśmy sobie sprawę, że największą trudność stanowią bariery językowe. Sytuacja wymagała, abyśmy nauczyli się rozmawiać w języku techniczno – rysunkowym. Długie godziny poświęcono, aby treść dokumentów po stronie Koreańskiej oraz Polskiej pokrywała się.

Laboratorium 1

ISO 17025 – Wartość dla przedsiębiorstwa

Czym więc właściwie jest norma ISO 17025 i dlaczego warto jej przestrzegać? Jej struktura składa się z 10 rozdziałów, które laboratorium musi spełnić aby ubiegać się o dokument poświadczający wdrożenie oraz stosowanie wspomnianej normy. Szczegółowe wymagania jakości do rozdziału 7  dotyczą poufności, bezstronności, struktury, sposobu stosowania zasobów i uwarunkowań procesu. Ci, którzy posiadają certyfikat ISO 9001, mogą już na tej podstawie ubiegać się o ISO 17025 bez konieczności wdrażania rozdziałów 8-10. Owa druga część ISO 17025 skupia się na systemach zarządzania.

Iso

W Polsce za wydzielanie norm ISO odpowiada PCA – Polskie Centrum Akredytacji. Cały proces jest długi i kosztowny, ale prowadzi do wielu korzyści dla laboratorium. Zwiększa się jego prestiż oraz wiarygodność, a całość udoskonalonego systemu prowadzi do wysokiej precyzyjności wykonywanych badań. ISO 17025 to certyfikat międzynarodowy, który czyni dane laboratorium atrakcyjnym usługodawcą dla tysięcy kontrahentów na świecie. W samych Chinach funkcjonuje ponad 300 tysięcy placówek badawczych, które uzyskały akredytację ISO. Tego typu standaryzacja pogłębia współpracę globalną i przyspiesza rozwój. To jeden z powodów, dla których 167 krajów świata zdecydowało się na członkostwo w Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (dane na 2022 r.).

Co to wszystko oznacza dla innych przedsiębiorstw z branży, np. dostawców mebli do laboratoriów? Najczęściej, firmy, które chcą dostarczyć towar do laboratorium posiadającego dane certyfikaty ISO muszą spełniać odpowiednie normy, aby ich meble były dostosowane do wymagań laboratorium np. atesty higieniczne. Można je otrzymać korzystając z usługi laboratorium akredytowanego, czyli takiego, które spełnia normy ISO, w tym 17025. To logiczne. Dla laboratorium oraz jego klientów czynnik jakości jest kluczowy, zarówno dla bezpieczeństwa jak i wiarygodności badań. Dlatego, jako firma POLFLEX przestrzegamy zasad nakreślonych przez ISO w celu zapewnienia profesjonalizmu klientom.

Proces produkcji mebli laboratoryjnych oraz dygestoriów to długi łańcuch dostawców, wymagający szczegółowego podejścia do każdej pozycji. Dbamy o to, aby korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych dostawców. W praktyce oznacza to wybór np. tych blatów, które posiadają odpowiednie atesty. Dokładamy starań, aby każdy materiał wykorzystany w produkcji był certyfikowany. Następnie, zgodnie ze standardami zarządzania – montujemy produkt na miejscu. Po potwierdzeniu jakości i funkcjonalności elementów zamówienia jedziemy do klienta na realizację.

Dlatego jeśli planujesz powołać do życia laboratorium, POLFLEX stanowi solidny wybór. Jesteśmy rodzinnym przedsiębiorstwem z prawie 30 letnim doświadczeniem. Wyposażyliśmy ponad 700 laboratoriów i  Ciebie wesprzemy w dokonaniu optymalnego wyboru.