Szafy Bezpieczeństwa: Fortece bezpieczeństwa dla cennych zasobów

Szafy ognioodporne (także ogniotrwałe lub przeciwpożarowe) stanowią jedne z najbezpieczniejszych sposobów na przechowanie materiałów, które chcemy uchronić przed potencjalnym spaleniem. Wraz z szafami przeznaczonymi do przechowania butli z gazem, należą do rodziny szaf bezpieczeństwa. Sama idea skrzyni, która przetrwałaby pożar domostwa jest stara jak świat. Już w średniowieczu stosowano warstwy kamienia, piasku i gliny, aby ochronić cenny dobytek przed zniszczeniem. Na współczesne szafy ognioodporne…

Czytaj dalejSzafy Bezpieczeństwa: Fortece bezpieczeństwa dla cennych zasobów

Co łączy Centralny Port Komunikacyjny z Laboratorium ?

W tak nietypowym porównaniu kryje się jednak uderzające podobieństwo. CPK to eksperyment, a laboratorium stanowi kolebkę eksperymentów. Chemia wydaje się prosta przy złożoności procesów, jakie muszą zajść, aby Centralny Port Komunikacyjny kiedyś powstał. I choć nie brakuje laborantów, którzy optymistycznie podchodzą do szeregu reakcji potrzebnych w realizacji portu – do opinii publicznej przebija się obraz marzenia, za które nikt nie chce wziąć odpowiedzialności. Niewielu podchodzi…

Czytaj dalejCo łączy Centralny Port Komunikacyjny z Laboratorium ?

Laboratoryjne AGD czyli wszystko o dygestorium

Co to jest dygestorium laboratoryjne i do czego służy? Czy podstawę wyposażenia laboratorium stanowi dygestorium? Z naszego doświadczenia wynika, że tak. Bez pomocy urządzenia, które dla laboranta jest jak kuchenka dla kucharza – być może Maria Skłodowska nie odkryłaby radu i polonu. I choć przykładów w historii znajdziemy bez miary, warto zaznaczyć, że samo dygestorium na przestrzeni lat ulega ciągłemu rozwojowi. Dawniej wykonywane z…

Czytaj dalejLaboratoryjne AGD czyli wszystko o dygestorium

Od czystości do smogu. Wpływ człowieka czy natury?

Wyzwania towarzyszą nam każdego dnia. Postrzeganie ich jest różne. Codzienne, męczące przeszkody są tak realne, że zapominamy o szerszej perspektywie. Kto martwi się o środowisko, gdy ma na głowie pilne problemy i odpowiedzialność za bliskich? Taka kolejność jest nieunikniona. Jednak dzięki edukacji i presji społecznej, możemy mieć wpływ na naszą przyszłość. Jednym z jej ważnych aspektów jest jakość powietrza. Większość z nas kojarzy smog z…

Czytaj dalejOd czystości do smogu. Wpływ człowieka czy natury?

Woda – paliwo ludzkiego rozwoju

Czy woda to największy skarb ludzkości? To pytanie, na które można odpowiedzieć jedynie twierdząco. Aby powstały warunki, które każdy inaczej postrzega jako dobrobyt, potrzebne jest życie. A ono zawsze powstaje dzięki H2O. Dlatego niezależnie od postępu technologicznego, dostęp do wody stanowi czynnik kluczowy. Ów rozwój sprawił, że na co dzień nie musimy martwić się o akces do wody i traktujemy ją jako rzecz pewną. Nie zawsze jednak…

Czytaj dalejWoda – paliwo ludzkiego rozwoju

Laboratoria a ich wyposażenie – Norma ISO 17025 jako kluczowy standard jakości

Laboratoria - normy, certyfikaty, wzorce i standardy W branży laboratoryjnej owych nie brakuje i jak słusznie może się wydawać – ciężko się w tym połapać. Cel ich istnienia jest jednak odwrotny, ponieważ np. normy ISO służą standaryzowaniu systemów zarządzania, badań czy wyposażenia dla laboratoriów na całym świecie. W efekcie międzynarodowa współpraca naukowa staje się prostsza. Pomimo, że większość przedsiębiorstw zmuszona jest przejść kosztowny i…

Czytaj dalejLaboratoria a ich wyposażenie – Norma ISO 17025 jako kluczowy standard jakości

Lody bez tajemnic

Co wiesz na temat lodów? To pytanie, na które każdy odpowie na swój sposób, przywołując wspomnienia z dzieciństwa. Historie mamy różne, ale domowa produkcja lodów to już rzadkość, o której słyszy się przeważnie od osób starszych. Szkoda, ponieważ przemysłowa produkcja lodów obejmuje składniki chemiczne mające na celu zmniejszenie kosztów, podbicie smaku oraz dłuższą trwałość produktu. Dla wielu osób to wystarczający powód, aby sięgnąć po…

Czytaj dalejLody bez tajemnic

Od pola do stołu: Kto dba o bezpieczeństwo Twojej żywności?

Śmiertelne zatrucie zakupionym pokarmem brzmi jak abstrakcja? Nic dziwnego. Od procedur, które skutecznie zapewniają bezpieczeństwo żywności zdarzały się jednak wyjątki. Znajdziemy ich co najmniej kilka w ostatnich dekadach. Lata 1981-1982 okazały się tragiczne dla Hiszpan. Na wskutek zaniedbań odpowiednich organów, około 300 osób zmarło wskutek spożycia oleju rzepakowego skażonego olejem przemysłowym. Tak podaje oficjalna wersja, ponieważ przyczyna przewlekłych chorób 20 000 osób wciąż pozostaje…

Czytaj dalejOd pola do stołu: Kto dba o bezpieczeństwo Twojej żywności?

Polimery Police – Inwestycja przeplatana chemią i humorem

Wielkie perspektywy. To najbardziej trafne określenie na jedną z największych inwestycji branży chemicznej ostatnich lat. Dzięki masywnej skali produkcji oraz innowacyjnej technologii, Polska ma szansę zostać Europejskim liderem w produkcji tworzyw sztucznych. Szacuje się, że nowa instalacja będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu pod marką Gryfilen®.Zalety strategiczne inwestycji w Policach są wielopłaszczyznowe. Krajowe moce wytwórcze w sektorze tworzyw znacząco wzrosły,…

Czytaj dalejPolimery Police – Inwestycja przeplatana chemią i humorem